×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

TALENT A NÁHODA

Myslíte si, že je to i náhoda, co rozhoduje o tom, zda se jedinec stane či nestane profesionálním sportovcem? O tomto fenoménu se rozhovořil Mgr. Jiří Kubíček, ředitel SK Sigma Olomouc a místopředseda Českomoravského fotbalového svazu.

„Jsou drobné náhody, které mají na sportovní talent vliv. Například Kamil Vacek (fotbalový reprezentant). Postavil jsem ho v sedmnácti letech do utkání, když jsme hráli s Dortmundem - v 78. minutě. Celkem na 12 minut, ale stačilo to na to, aby se ukázal, protože to vysílali v německé celostátní televizi. A za dva roky nám utekl do Německa. Kdyby se neukázal, tak je dost dobře možné, že si ho nevšimnou do dvaceti let. To jsou ty náhody potom - být ve správnou chvíli na správném místě, to jsou ty rozhodující chvíle, jestli si ho někdo všimne.

(Mgr. Jiří Kubíček, ředitel SK Sigma Olomouc a místopředseda Českomoravského fotbalového svazu)

             

Náhoda však může mít na profesionální kariéru sportovce i negativní dopad. Své o tom ví dvojice talentovaných hokejistů Daniel Snyder a Danny Heatley, kteří souhrou nešťastných okolností, požitím alkoholu a překročením povolené rychlosti způsobili těžkou automobilovou havárii v září v roce 2003 v Atlantě. Spolujezdec – Snyder – zemřel šest dní po nehodě následkem těžkých zranění a bohužel tak nikdy nemohl naplnit svůj (sportovní) potenciál. Řidič – Heatley – se ze svých zranění léčil téměř půl roku a zbrzdil tak svou dobře nastartovanou kariéru. U soudu dostal podmínečný trest. Navíc jej celá událost značně traumatizovala.

Cítím, že jsem se změnil. To je v podstatě ono. Trochu jsem se změnil. Ale cítím se tase dobře, když hraji hokej.“ uvedl rok po nehodě v rozhovoru. Přesto tato událost Heatleyho v průběhu celé jeho kariéry pronásledovala. Média a fanoušci se k ní opakovaně vraceli především v obdobích, kdy se Heatlymu nedařilo.

 

Ačkoliv byl aspekt náhody některými teoretiky rozpoznán a prozkoumán, při výzkumech nadání a talentu je stále často přehlížen. Pro vědce bývá náhoda nežádoucí nepříjemností, protože to je v podstatě nekontrolovatelný faktor, intervenující proměnná. Náhoda snižuje platnost předpovědí a potažmo tak i predikativní validitu metod identifikace talentu ve vztahu k budoucímu výkonu. Přesto poznamenejme klasické přísloví: „Štěstí přeje připraveným!“

 

Předchozí řádky jsou převzaty z knihy Sportovní talent (2018), jejíž autorem je Michal Vičar.

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.