×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

DOPIS MÉMU MLADŠÍMU JÁ (CAROLINE WOZNIACKI)

Drahá jedenáctiletá Caroline, chci ti jen říct, že táta měl pravdu.

Od tvých tří let ses kromě tenisu věnovala různým sportům. Nejdříve to byla gymnastika, pak plavání následované házenou, a nakonec fotbal. Byla jsi stoprocentně přesvědčena, že až vyrosteš, staneš se fotbalistkou. Ale v Dánsku tehdy nebylo moc dívčích klubů a táta nechtěl, ať máš za kamarády jen kluky. Tvrdil, že bys měla mít přátelství také s holkami. Takže tě stáhl k tenisu.

Tenhle jeho plán se ti moc nepozdával, neboť když tě začal trénovat, měla jsi jen sedm let a v tu chvíli jsi ani nevěděla, co děláš. No a podívej se na sebe teď! Vyhrála si i mistrovství Dánska pro dívky do dvanácti let! A tehdy jsi neztratila jediný gem! Všechny zápasy 6:0! Byla jsi dobrá. A věděla jsi to o sobě.

Když se tě tenkrát reportér zeptal, jaký je tvůj sen, na vteřinu ses odmlčela a poté ses podívala se do kamery. A řekla ‚Chci být nejlepší na světě‘.

Takže táta měl pravdu. Věděl, co dělá.

 

A to nebylo poprvé a naposled, co jsi těžila z jeho rad. Bude s tebou celou tvou cestu. Strávíš s ním mnohem více času, než si vůbec dokážeš představit.

Když viděl, jak bez kapky potu porážíš i starší soupeřky, sedne si k tobě a položí ti nejdůležitější otázku v životě.

Caroline,“ řekl. „Udělám všechno, co potřebuješ k tomu, aby ses v tenise neustále zlepšovala. Zavezu tě kamkoliv budeš potřebovat a ujistím se, abys měla příležitosti se zlepšovat. Ale musím určitě vědět, jestli to chceš. Musím si být jistý. Budu tě tahat na kurty a nutit tě brzo ráno vstávat na tréninky. Ale jen, jestli to chceš. Pokud jo, odevzdám ti maximum.

Opravdu to tak chceš? Opravdu tak moc miluješ tenis?

Řekneš ano a tvůj progres v tenise se stane jeho posláním.

Bude brzo ráno vstávat, aby tě v šest hodin ráno mohl zavést na kurty. Pak se v jedenáct večer pro tebe vrátí.

A teď dávej pozor: oceňuj všechno, co pro tebe tvá rodina udělá jenom proto, aby ses zlepšovala coby tenistka. Uvědom si, jak moc finančně náročný tvůj sport je – cestování, kurty, trenéři… všechno stojí peníze.

Následujících pět let se budeš hodně zlepšovat. Budeš cestovat po světě a hrát proti nejlepším hráčkám. Vyhraješ toho dost. A vyděláš málo. V juniorském tenise nejsou žádné prize money.

 

Máma s tátou tě budou podporovat způsobem, jaký si teď nedokážeš ani představit. A nikdy neřeknou ‚Víš, tohle už je moc drahé‘ nebo ‚Tenhle turnaj bys měla vynechat, ať pošetříme na ten další‘. Chtěli, aby ses vyhnula jakýmkoliv stresům ohledně financí.

Buď jim za to vděčná. Hlavně chtěli, abys byla šťastná. Takže mi teď něco slib: Všechno si to užívej! Užívej si každou chvíli, při níž se o tebe takto starají. Vždy tu budou pro tebe.

Hlavně si pamatuj na moment, kdy po jedné tvé kruté porážce táta cestou domů zastavil u motorestu a koupil ti velkého plyšového medvěda. „Tohle je cena pro největší bojovnici!“

Caroline, opatruj toho medvěda. Je symbolem podpory, která ti byla věnována. Je symbolem chvíle, od které z tebe i ty největší soupeřky začaly mít strach. Ale donutí tě zůstat při zemi a uvědomit si, co je v životě nejdůležitější.

Je to důležité, neboť se brzy staneš profesionálkou. A úspěch v tenise je nejistý. Jsou to pády a vzestupy.

V roce 2010 porazíš na turnaji v Číně Petru Kvitovou, čímž se staneš světovou jedničkou.

V tu chvíli tě tvé já ale možná začne sabotovat. Jako by sis nezasloužila všechnu tu chválu. Tak si pak jenom pomysli ‚Jsem stále ta stejná osoba. Pořád trénuji stejně. Pořád jím to stejné jídlo. Vše je stejné.‘

Ale nic není stejné. Vzpomínáš na ten moment, kdy jsi jako malá holčička plácla to televize, že chceš být nejlepší na světě? Teď jí jsi! Dokázala jsi to. Je to ohromné.

 

Ale dalo ti to na záda terč. V momentě, kdy jsi nejlepší na světě, se najdou lidé, kteří nechtějí, abys byla nejlepší na světě. Nechtějí pro tebe to nejlepší.

Nenech tyto lidi, aby dokázali změnit vnímání sebe samé. Víš, že jsi hodný optimistický člověk a proto nesmíš tyto cynické pesimisty tě jakkoliv změnit.

A prosím, Caroline. Až vyrosteš, budou frčet sociální média. Nabídni tímto prostředkem svým fanouškům něco ze svého já, zasdílej nějakou fotku, ale prosím, prosím, prosím, važ si svého soukromí. Poděkuješ mi za to později. Nikdo o tobě nemusí vědět úplně všechno.

Po tvých dvacátých narozeninách začneš dostávat spoustu nabídek na mimotenisové aktivity. A má rada je následující: Neboj se nových věcí. Využij každou příležitost, která se ti dostane. Žiješ jen jednou. YOLO (you only live once).

Tenistkou nebudeš celý život. Musíš mít i jiné plány. Uvažuj i nad tím, v čem bys mohla být úspěšná, až skončíš s tenisem. Baví tě móda, tak by ses jednou mohla živit i tímto.

zdroj: theplayerstribune.com

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.