×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

JAKÝ JE SPRÁVNÝ POMĚR CHVÁLY A KRITIKY?

Výzkum ukázal, že správný poměr chvály a kritiky je…

5:1. Právě tento poměr je tzv. „magickým poměrem“, který se na základě studií a zkušeností expertů považuje za nejefektivnější z pohledu trenéra.

Například výzkum Roberta a Evelyn Kirkhartových ve školních třídách prokázal, že tento poměr je nejefektivnější pro stimulaci dětského učení. Když však tento poměr snížili na 2:1, přístup dětí se výrazně zhoršil.

Teorii o převažování chvály na úkor kritiky podporuje na základě svých dlouholetých zkušeností také bývalý basketbalový trenér Chicaga Bulls, či LA Lakers Phil Jackson (foto). Jackson na svého svěřence Horace Granta s jeho svolením častokrát křičel, aby tím motivoval zbytek týmu. Postupem času však zjistil, že tímto přístupem Granta demotivoval, což popsal na jedné ze svých přednášek takto:

„Dost jsme se odcizili. Horace a já jsme na to museli jít jinak. Přibližně v té době se objevila Jimova kniha a pozitivní koučování ovlivnilo můj život. Právě ten poměr chvály a kritiky 5:1. No, já a Horace jsme v té době byli někde na 1:3 (smích), tak jsem se pokusil dostat na 2:1. Nemohl jsem se dostat na 5:1, konec konců jsou to profíci a očekává se od nich, že budou podávat výjimečné výkony.

Ale když jsme se dostali zase na těch 2:1, měli jsme s Horacem zase skvělý vztah, a zbytek už znáte – Bulls vyhráli tři mistrovské tituly v řadě. Stálo to za to.“

zdroj: Jim Thompson (2017), Trénink2 – výchova k úspěchu ve sportu i v životě.

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.